Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AD8000YRDZ
1.5 GHz, Ultrahigh Speed Op Amp
Availability: In Stock
Package Type: SOIC -8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AD8000YRDZ by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Design & more
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AD8000YRDZ
| Part Name | AD8000YRDZ |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | Low Noise Op Amps (≤ 10nV/√Hz) |
| Package | SOIC 150 MIL W/THERMAL PAD |
| MOQ | 1 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 3/7/2005 5:53:20 AM |
| Pins | 8 |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/ad8000.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Temperature Range | -40 to 125C |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Yes |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | ±3 V, ±5 V |
| Typical Input Voltage Noise Density (V) | 1.6 (nV/√Hz) |
| Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.65 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Typical Slew Rate | 2700 (V/µs) |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Number Of Channels Per Chip | 1 |
| Rail To Rail | No |
| Typical Gain Bandwidth Product | 1.5 (MHz) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 5 V, 9 V |
| Width | 3.9 (mm) |
| Length | 4.9 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Amplifier Type | Current Feedback |
| Height | 1.65 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the AD8000YRDZ by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,875
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
21,000
|
63 x $4.78
|
Visit Site | |
| Analog Devices |
375
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
196
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
1,075
|
|
Visit Site | |
| Newark |
1,083
|
|
Visit Site | |
| Verical |
147
|
2 x $5.49
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
1,075
|
|
Visit Site |
Related Questions
PCB FOOTPRINTS !!!!
That is missing. I would like to be able to pull - schematic symbol - spice model - pcb foo... (more)
Added 13Â years, 2Â months ago.
Which direction does the current flow in a circuit?
My professor once mentioned that there is a convention for the flow of charge -- could someone pl... (more)
Added 13Â years, 4Â months ago.
What suggestions do you have to improve SnapEDA?
Do you have any suggestions for improving SnapEDA?
Added 13Â years, 4Â months ago.
No issues have been reported for the AD8000YRDZ
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.