Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AD8137
Differential Amplifier 1 Circuit Differential, Rail-to-Rail 8-LFCSP-WD (3x3)
Availability: Out of Stock
Package Type: LFCSP-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AD8137 by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AD8137
| Part Name | AD8137 |
| Manufacturer | Analog Devices |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Minimum Cmrr | 62 (dB) |
| Maximum Input Offset Voltage (V) | 2.7 (mV) |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | ±3 V, ±5 V |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Width | 4 (mm) |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Number Of Channels Per Chip | 1 |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3 V, 5 V, 9 V |
| Rail To Rail | Rail to Rail Output |
| Maximum Input Resistance | 0.8 (MΩ) |
| Length | 5 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Voltage Gain (V) | 0.172 (dB) |
| Height | 1.5 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the AD8137 by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Mouser |
|
N/A | Visit Site |
No issues have been reported for the AD8137
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.