Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AD830ANZ
High Speed, Video Difference Amplifier
Availability: In Stock
Package Type: PDIP-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AD830ANZ by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AD830ANZ
| Part Name | AD830ANZ |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | Difference Amplifiers |
| Package | PLASTIC DIP |
| MOQ | 1 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 6/24/2004 4:53:20 AM |
| Temperature Range | -40 to 85C |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/ad830.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Pins | 8 |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Yes |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | 12 V, 15 V, 5 V, 9 (V) |
| Dimensions | 9.27 x 7.24 x 3.43 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power Supply Type | Dual |
| Number Of Channels Per Chip | 1 |
| Typical Gain Bandwidth Product | 85 (MHz) |
| Height | 3.43 (mm) |
| Width | 7.24 (mm) |
| Length | 9.27 (mm) |
| Package Type | PDIP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Ic Type | Video Amplifier IC |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the AD830ANZ by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Analog Devices |
550
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
222
|
|
Visit Site | |
| Newark |
222
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
222
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the AD830ANZ
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.