Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AD835ARZ
250 MHz, Voltage Output 4-Quadrant Multiplier
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AD835ARZ by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AD835ARZ
| Part Name | AD835ARZ |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | Analog Multipliers & Dividers |
| Package | SOIC 150 MIL |
| MOQ | 1 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 7/23/2004 4:53:20 AM |
| Pins | 8 |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/ad835.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Temperature Range | -40 to 85C |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Yes |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Quadrants | 4 |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Dual Supply Voltage (V) | ±5.5 (V) |
| Maximum Operating Frequency | 250 MHz |
| Height | 1.5 (mm) |
| Width | 4 (mm) |
| Length | 5 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Output Type | Single Ended |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 8 |
| Minimum Dual Supply Voltage (V) | ±4.5 (V) |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
Inventory for the AD835ARZ by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,399
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
879
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
13,560
|
20 x $15.60
|
Visit Site | |
| Analog Devices |
269
|
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
742
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
21
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
7
|
|
Visit Site | |
| Newark |
6
|
|
Visit Site | |
| Verical |
25
|
25 x $26.74
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
6
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the AD835ARZ
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.