Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AD8429ARZ
1 nV/√Hz Low Noise Instrumentation Amplifier
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AD8429ARZ by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Design & more
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AD8429ARZ
| Part Name | AD8429ARZ |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | Instrumentation Amplifiers |
| Package | SOIC 150 MIL |
| MOQ | 1 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 5/2/2011 4:53:20 AM |
| Temperature Range | -40 to 125C |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/ad8429.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Pins | 8 |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Yes |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Minimum Cmrr | 134 (dB) |
| Maximum Input Offset Voltage (V) | 150 (µV) |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | ±4 ±18 (V) |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Width | 4 (mm) |
| Power Supply Type | Dual |
| Typical Gain Bandwidth Product | 15 (MHz) |
| Height | 1.5 (mm) |
| Maximum Input Resistance | 1.5 (GΩ) |
| Length | 5 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Rail To Rail | No |
| Maximum Supply Current (A) | 7 mA |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the AD8429ARZ by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
4,699
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
1,152
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
7,425
|
40 x $7.69
|
Visit Site | |
| Analog Devices |
2,900
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
111
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
387
|
|
Visit Site | |
| Newark |
387
|
|
Visit Site | |
| Verical |
62
|
62 x $13.54
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
387
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the AD8429ARZ
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.