Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AD8606ARZ
Precision, Low Noise, RRIO, CMOS Op Amp (Dual)
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AD8606ARZ by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Design & more
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AD8606ARZ
| Part Name | AD8606ARZ |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | Precision Op Amps (Vos ≤1mV & TCVos ≤2uV/C) |
| Package | SOIC 150 MIL |
| MOQ | 1 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 10/15/2007 4:53:20 AM |
| Temperature Range | -40 to 125C |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/ad8606.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Pins | 8 |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Y |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Typical Voltage Gain (V) | 120 dB |
| Typical Input Voltage Noise Density (V) | 8 (nV/√Hz) |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Typical Slew Rate | 5 (V/µs) |
| Power Supply Type | Single |
| Number Of Channels Per Chip | 2 |
| Rail To Rail | Rail to Rail Input/Output |
| Typical Gain Bandwidth Product | 10 (MHz) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3 V, 5 V |
| Width | 4 (mm) |
| Length | 5 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 1.5 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the AD8606ARZ by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
2,938
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
10,000
|
109 x $2.75
|
Visit Site | |
| Analog Devices |
586
|
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
7,845
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
2,913
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
783
|
|
Visit Site | |
| Newark |
1,009
|
|
Visit Site | |
| Richardson RFPD |
196
|
98 x $2.82
|
Visit Site | |
| Verical |
7,844
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
783
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the AD8606ARZ
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.