Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AD8628ARZ
Zero-Drift, Single-Supply, Rail-to-Rail Input/Output Operational Amplifier
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AD8628ARZ by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Design & more
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AD8628ARZ
| Part Name | AD8628ARZ |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | Low Input Bias Current Op Amps (≤100 pA) |
| Package | SOIC 150 MIL |
| MOQ | 0 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 2/3/2005 5:53:20 AM |
| Temperature Range | -40 to 125C |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/ad8628.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Pins | 8 |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Yes |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | |
| Rail To Rail | Rail to Rail Input/Output |
| Typical Input Voltage Noise Density (V) | 22 (nV/√Hz) |
| Typical Gain Bandwidth Product | 2.5 (MHz) |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Typical Slew Rate | 1 (V/µs) |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Number Of Channels Per Chip | 1 |
| Length | 5 (mm) |
| Height | 1.5 (mm) |
| Width | 4 (mm) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3 V |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Amplifier Type | Chopper Stabilized |
| Typical Voltage Gain (V) | 145 dB |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the AD8628ARZ by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Analog Devices |
195
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
2
|
1 x $3.75
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
265
|
|
Visit Site | |
| Newark |
265
|
|
Visit Site | |
| Richardson RFPD |
|
98 x $1.97
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
265
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the AD8628ARZ
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.