Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AD9280ARSZ
8-Bit, Complete, 32 MSPS A/D Converter
Availability: In Stock
Package Type: SSOP-28
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AD9280ARSZ by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AD9280ARSZ
| Part Name | AD9280ARSZ |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | Standard High Speed A/D Converters |
| Package | SSOP 5.3 MM |
| MOQ | 1 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 9/21/2004 4:53:20 AM |
| Temperature Range | -40 to 85C |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/ad9280.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Pins | 28 |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Yes |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | |
| Number Of Adcs | 1 |
| Integral Nonlinearity Error | ±1.5 (LSB) |
| Dimensions | 10.2 x 5.3 x 1.75 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Resolution | 8 bit |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Input Signal Type | Differential, Single Ended |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3 V |
| Package Type | SSOP |
| Architecture | Pipelined |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Sampling Rate | 32 (Msps) |
| Input Type | Voltage |
| Maximum Operating Temperature | 85 °C |
| Pin Count | 28 |
Inventory for the AD9280ARSZ by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Analog Devices |
11,606
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
969
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
46
|
|
Visit Site | |
| Newark |
46
|
|
Visit Site | |
| Richardson RFPD |
|
47 x $6.20
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
51
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the AD9280ARSZ
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.