Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
ADF4153BCPZ
Fractional-N Frequency Synthesizer
Availability: In Stock
Package Type: LFCSP -20
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the ADF4153BCPZ by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Design & more
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the ADF4153BCPZ
| Part Name | ADF4153BCPZ |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | Fractional-N PLL |
| Package | LFCSP:LEADFRM CHIP SCALE |
| MOQ | 1 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 8/26/2005 4:53:20 AM |
| Temperature Range | -40 to 85C |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/adf4153.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Pins | 2 |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Yes |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 4 x 4 x 0.83 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.3 V |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 2.7 V |
| Length | 4 (mm) |
| Height | 0.83 (mm) |
| Width | 4 (mm) |
| Maximum Supply Current (A) | 24 mA |
| Maximum Input Frequency | 4000 (MHz) |
| Package Type | CP 20 |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 20 |
Inventory for the ADF4153BCPZ by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
16,080
|
53 x $5.74
|
Visit Site | |
| Analog Devices |
7,903
|
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
5
|
5 x $4.33
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
45
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
4
|
1 x $8.44
|
Visit Site | |
| Newark |
4
|
|
Visit Site | |
| Verical |
75
|
75 x $1.03
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
4
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the ADF4153BCPZ
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.