Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
ADIS16003CCCZ
Dual-Axis ±1.7 g Accelerometer with SPI Interface
Availability: Out of Stock
Package Type: LGA -12
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the ADIS16003CCCZ by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Design & more
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the ADIS16003CCCZ
| Part Name | ADIS16003CCCZ |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | Accelerometers |
| Package | LGA/CASON/CH ARRY SO NO LD |
| MOQ | 1 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 10/9/2007 4:53:20 AM |
| Pins | 12 |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/adis16003.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Temperature Range | -40 to 125C |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | End of Life |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | |
| Number Of Axis | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.25 V |
| Sensitivity | 885 (LSB/g) |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 3 V |
| Package Type | LGA |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 12 |
No issues have been reported for the ADIS16003CCCZ
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.