Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
ADM690ANZ
Functions: 4.65 V Reset, Battery Switchover, Watchdog Timer, Power Fail Input
Availability: In Stock
Package Type: DIP-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the ADM690ANZ by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the ADM690ANZ
| Part Name | ADM690ANZ |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | Single-Supply Monitors |
| Package | PLASTIC DIP |
| MOQ | 1 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 1/24/2006 5:53:20 AM |
| Pins | 8 |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/adm690.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Temperature Range | -40 to 85C |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Yes |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Supervisors | 1 |
| Maximum Monitored Voltage (V) | 4.75 (V) |
| Dimensions | 10.92 x 7.11 x 4.95 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 4.75 V |
| Minimum Monitored Voltage (V) | 4.65 (V) |
| Watchdog Timer | Yes |
| Power Fail Detection | Yes |
| Output Driver | Active Low, Push-Pull |
| Package Type | PDIP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Reset Active Time | 70 (ms) |
Inventory for the ADM690ANZ by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Analog Devices |
3,172
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
202
|
|
Visit Site | |
| Newark |
202
|
|
Visit Site | |
| Richardson RFPD |
197
|
50 x $6.89
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
202
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the ADM690ANZ
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.