Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
ADM692AARNZ
Microprocessor Supervisor with Backup Battery Switchover, Watchdog Feature, Power Fail Warning, 4.4V Threshold Voltage, Active Low Reset and 250mA Output Current
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the ADM692AARNZ by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the ADM692AARNZ
| Part Name | ADM692AARNZ |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | Single-Supply Monitors |
| Package | SOIC 150 MIL |
| MOQ | 1 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 2/27/2006 5:53:20 AM |
| Pins | 8 |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/adm692a.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Temperature Range | -40 to 85C |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Yes |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | |
| Number Of Supervisors | 1 |
| Maximum Monitored Voltage (V) | 4.5 (V) |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 1 V |
| Minimum Monitored Voltage (V) | 4.4 (V) |
| Watchdog Timer | Yes |
| Power Fail Detection | Yes |
| Output Driver | Active Low, Push-Pull |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Reset Active Time | 280 (ms) |
Inventory for the ADM692AARNZ by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Analog Devices |
99
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
78
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
108
|
|
Visit Site | |
| Newark |
108
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
108
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the ADM692AARNZ
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.