Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
ADM708SARZ
3 V, Voltage Monitoring Microprocessor Supervisory Circuit
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the ADM708SARZ by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the ADM708SARZ
| Part Name | ADM708SARZ |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | Single-Supply Monitors |
| Package | SOIC 150 MIL |
| MOQ | 1 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 2/12/2007 5:53:20 AM |
| Temperature Range | -40 to 85C |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/adm708.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Pins | 8 |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Y |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | |
| Number Of Supervisors | 1 |
| Manual Reset | Yes |
| Maximum Monitored Voltage (V) | 4.5 (V) |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Minimum Monitored Voltage (V) | 4.4 (V) |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 1 V |
| Power Fail Detection | Yes |
| Output Driver | Active High, Active Low, Push-Pull |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Reset Active Time | 280 (ms) |
Inventory for the ADM708SARZ by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Analog Devices |
477
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
629
|
|
Visit Site | |
| Newark |
661
|
|
Visit Site | |
| Richardson RFPD |
|
98 x $1.60
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
621
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the ADM708SARZ
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.