Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
ADP5052ACPZ-R7
5-Channel Integrated Power Solution with Quad Buck Regulators and 200 mA LDO Regulator
Availability: Out of Stock
Package Type: LFCSP -48
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the ADP5052ACPZ-R7 by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Design & more
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the ADP5052ACPZ-R7
| Part Name | ADP5052ACPZ-R7 |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | Multiple Output Buck Regulators |
| Package | LFCSP:LEADFRM CHIP SCALE |
| MOQ | 1 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 5/7/2013 4:53:20 AM |
| Pins | 48 |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/adp5052.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Temperature Range | -40 to 125C |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Yes |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Outputs | 5 |
| Dimensions | 7.1 x 7.1 x 0.75 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Maximum Switching Frequency | 250 → 1400 kHz |
| Width | 7.1 (mm) |
| Length | 7.1 (mm) |
| Height | 0.75 (mm) |
| Package Type | LFCSP |
| Regulator Function | Boost/Buck Controller, Inverting |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Output Voltage (V) | 0.85 V, 1.2 V, 2.5 V, 3.3 V |
| Minimum Input Voltage (V) | 4.5 V |
| Maximum Output Current (A) | 1.2 A, 4 A, 200 mA |
| Pin Count | 48 |
| Maximum Input Voltage (V) | 15 V |
| Maximum Output Voltage (V) | 1.6 V, 1.8 V, 5 V, 5.5 V |
No issues have been reported for the ADP5052ACPZ-R7
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.