Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
ADR4525
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.02% 10 mA 8-SOIC
Availability: Out of Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the ADR4525 by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the ADR4525
| Part Name | ADR4525 |
| Manufacturer | Analog Devices |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Load Regulation | 120 ppm/mA |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Output Current (A) | 10 (mA) |
| Line Regulation | 10 ppm/V |
| Height | 1.5 (mm) |
| Width | 4 (mm) |
| Length | 5 (mm) |
| Initial Accuracy | ±0.02 % |
| Package Type | SOIC |
| Maximum Output Voltage (V) | 2.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Voltage (V) | 2.5 (V) |
| Reference Type | Fixed |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Input Voltage (V) | 15 V |
| Topology | Series |
Inventory for the ADR4525 by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Mouser |
|
N/A | Visit Site |
No issues have been reported for the ADR4525
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.