Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
ADS1000A0IDBVT
12-Bit, 128SPS, 1-Ch Delta-Sigma ADC w/ PGA, Oscillator & I2C
Availability: In Stock
Package Type: SOT-23-6
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the ADS1000A0IDBVT by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the ADS1000A0IDBVT
| Part Name | ADS1000A0IDBVT |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Adcs | 1 |
| Integral Nonlinearity Error | 1 (LSB) |
| Dimensions | 2.9 x 1.6 x 1.15 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Resolution | 12-bit |
| Pin Count | 6 |
| Input Signal Type | Differential, Single Ended |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 5 V |
| Package Type | SOT-23 |
| Architecture | Delta Sigma |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Sampling Rate | 0.128 (ksps) |
| Input Type | Voltage |
| Maximum Operating Temperature | 125 °C |
| Digital Interface Type | Serial (I2C) |
Inventory for the ADS1000A0IDBVT by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
507
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
29,940
|
N/A | Visit Site | |
| Arrow Electronics |
153
|
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
132,066
|
|
Visit Site | |
| Verical |
153
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the ADS1000A0IDBVT
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.