Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
ADS1240E
24-Bit, 30-SPS, 4-Ch delta-sigma ADC with PGA
Availability: In Stock
Package Type: SSOP-24
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the ADS1240E by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the ADS1240E
| Part Name | ADS1240E |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Adcs | 4 |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.002 (%FSR) |
| Dimensions | 8.2 x 5.3 x 1.95 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Resolution | 24-bit |
| Pin Count | 24 |
| Input Signal Type | Differential, Single Ended |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3 V, 5 V |
| Package Type | SSOP |
| Architecture | Delta Sigma |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Sampling Rate | 0.015 (ksps) |
| Input Type | Voltage |
| Maximum Operating Temperature | 85 °C |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
Inventory for the ADS1240E by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
384
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
3,000
|
62 x $5.66
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
20
|
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
12,305
|
|
Visit Site | |
| Verical |
20
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the ADS1240E
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.