Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
ADS7841E
12-bit 4-channel serial output sampling analog-to-digital converter (ADC)
Availability: In Stock
Package Type: SSOP-16
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the ADS7841E by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the ADS7841E
| Part Name | ADS7841E |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Adcs | 4 |
| Integral Nonlinearity Error | 2 (LSB) |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | 125 °C |
| Pin Count | 16 |
| Input Signal Type | Differential, Single Ended |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3.3 V, 5 V |
| Package Type | SSOP |
| Architecture | SAR |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Sampling Rate | 200 (ksps) |
| Input Type | Voltage |
| Resolution | 12-bit |
| Digital Interface Type | Serial |
Inventory for the ADS7841E by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
257
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
7,997
|
N/A | Visit Site | |
| Texas Instruments |
1,592
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the ADS7841E
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.