Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AQH1213AX
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 8-SMD (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Availability: In Stock
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AQH1213AX by Panasonic and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AQH1213AX
| Part Name | AQH1213AX |
| Manufacturer | Panasonic |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Load Voltage (V) | 200 V rms |
| Maximum Load Current (A) | 0.6 A |
| Output Device | Triac |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Series | AQ-H |
| Contact Configuration | SPST |
| Switching Type | Zero Cross Relay Switching |
| Minimum Load Voltage (V) | 100 V rms |
Inventory for the AQH1213AX by Panasonic from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
125,751
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
9,000
|
455 x $0.76
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
1,000
|
1,000 x $1.09
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
756
|
|
Visit Site | |
| Verical |
1,000
|
1,000 x $1.08
|
Visit Site |
No issues have been reported for the AQH1213AX
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.