Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AS6C4008-55PIN
SRAM - Asynchronous Memory IC 4Mb (512K x 8) Parallel 55 ns 32-PDIP
Availability: In Stock
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AS6C4008-55PIN by Alliance Hose and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AS6C4008-55PIN
| Part Name | AS6C4008-55PIN |
| Manufacturer | Alliance |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Pin Count | 32 |
| Low Power | Yes |
| Dimensions | 41.91 x 13.818 x 3.81 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Width | 13.818 (mm) |
| Organisation | 512K x 8 |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 2.7 V |
| Number Of Bits Per Word | 8 (bit) |
| Height | 3.81 (mm) |
| Timing Type | Asynchronous |
| Length | 41.91 (mm) |
| Memory Size | 4 (Mbit) |
| Package Type | PDIP-32 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Random Access Time | 55 (ns) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Number Of Words | 524288 |
Inventory for the AS6C4008-55PIN by Alliance Hose from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,666
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
279
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
2,168
|
N/A | Visit Site | |
| RS UK |
58
|
|
Visit Site | |
| TME |
185
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the AS6C4008-55PIN
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.