Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AT21CS01-STUM10-T
EEPROM Memory IC 1Kb (128 x 8) I²C, Single Wire 125 kHz SOT-23-3
Availability: Out of Stock
Package Type: SOT-23
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AT21CS01-STUM10-T by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AT21CS01-STUM10-T
| Part Name | AT21CS01-STUM10-T |
| Manufacturer | Microchip |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Data Retention | 100 (yr) |
| Dimensions | 2.9 x 1.6 x 1.3 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.6 V |
| Organisation | 128 x 8 bit |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 1.7 V |
| Programming Voltage (V) | 1.7 → 3.6 (V) |
| Number Of Bits Per Word | 8 (bit) |
| Memory Size | 1 (kbit) |
| Package Type | SOICSOT23 |
| Interface Type | Serial-1 Wire |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number Of Words | 128 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 3 |
No issues have been reported for the AT21CS01-STUM10-T
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.