Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AT27C1024-70PU
AT27C1024-70PU, OTP EPROM Memory 1Mbit 64Kx16 bit 70ns 4.5 to 5.5 V 40-Pin PDIP | Microchip Technology Inc. AT27C1024-70PU
Availability: In Stock
Package Type: DIP-40
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AT27C1024-70PU by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AT27C1024-70PU
| Part Name | AT27C1024-70PU |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 52.58 x 13.97 x 4.83 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| In System Programmability | External |
| Organisation | 64K x 16 bit |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 4.5 V |
| Pin Count | 40 |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 5 V |
| Memory Size | 1 (Mbit) |
| Package Type | PDIP |
| Interface Type | Parallel |
| Programming Voltage (V) | 13 (V) |
| Maximum Random Access Time | 70 (ns) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Reprogramming Technique | OTP |
Inventory for the AT27C1024-70PU by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
154
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
3,100
|
76 x $4.57
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
11
|
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
580
|
|
Visit Site | |
| Verical |
580
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the AT27C1024-70PU
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.