Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AT27C256R-45PU
EPROM - OTP Memory IC 256Kb (32K x 8) Parallel 45 ns 28-PDIP
Availability: Out of Stock
Package Type: DIP-28
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AT27C256R-45PU by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AT27C256R-45PU
| Part Name | AT27C256R-45PU |
| Manufacturer | Microchip |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 37.33 x 13.97 x 4.44 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number Of Words | 32K |
| Number Of Bits Per Word | 8 (bit) |
| Pin Count | 28 |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 5 V |
| Memory Size | 256 (kbit) |
| Package Type | PDIP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Random Access Time | 45 (ns) |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Organisation | 32K x 8 bit |
| Reprogramming Technique | OTP |
No issues have been reported for the AT27C256R-45PU
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.