Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AT89C4051-24PU
AT89C4051 Series 24 MHz 4 KB Flash 128 Byte SRAM 8-Bit Microcontroller - DIP-20
Availability: In Stock
Package Type: PDIP-20
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AT89C4051-24PU by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AT89C4051-24PU
| Part Name | AT89C4051-24PU |
| Manufacturer | Microchip |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 26.92 x 7.11 x 4.95 (mm) |
| Usb Channels | 0 |
| Width | 7.112 (mm) |
| Program Memory Size | 4 kB |
| Data Bus Width | 8 (bit) |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Program Memory Type | Flash |
| Package Type | PDIP |
| Maximum Frequency | 24 (MHz) |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Family Name | AT89 |
| Device Core | 8051 |
| Length | 26.92 (mm) |
| Number Of Ethernet Channels | 0 |
| Ram Size | 128 B |
| Pin Count | 20 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Number Of Ethernet Channels | 0 |
| Height | 4.953 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 4 → 6 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number Of Uart Channels | 1 |
Inventory for the AT89C4051-24PU by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
454
|
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
335
|
|
Visit Site | |
| Avnet America |
16
|
|
Visit Site | |
| Conrad |
4
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
494
|
|
Visit Site | |
| Microchip Technology Inc |
16,650
|
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
486
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
225
|
|
Visit Site | |
| Schukat Electronic |
741
|
|
Visit Site | |
| TME |
1,538
|
|
Visit Site | |
| Verical |
335
|
3 x $1.24
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
494
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the AT89C4051-24PU
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.