Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AT90CAN64-16AU
AVR AVR® 90CAN Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-TQFP (14x14)
Availability: In Stock
Package Type: TQFP-64
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AT90CAN64-16AU by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AT90CAN64-16AU
| Part Name | AT90CAN64-16AU |
| Manufacturer | Microchip |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 14 x 14 x 1.05 (mm) |
| Number Of Ethernet Channels | 0 |
| Width | 14 (mm) |
| Number Of Can Channels | 1 |
| Program Memory Size | 64 kB |
| Number Of Spi Channels | 1 |
| Data Bus Width | 8 (bit) |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Program Memory Type | Flash |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Frequency | 16 (MHz) |
| Number Of Pwm Units | 1 x 8 bit |
| Number Of Adc Units | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Adcs | 8 x 10 bit |
| Family Name | AT90 |
| Device Core | AVR |
| Length | 14 (mm) |
| Usb Channels | 0 |
| Ram Size | 4 kB |
| Pin Count | 64 |
| Pulse Width Modulation | 1 (1 x 8 bit) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of I2C Channels | 1 |
| Height | 1.05 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 2.7 → 5.5 V |
| Maximum Number Of Ethernet Channels | 0 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number Of Usart Channels | 2 |
| Number Of Uart Channels | 2 |
Inventory for the AT90CAN64-16AU by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
2,372
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
2,102
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
2,535
|
43 x $7.00
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
818
|
|
Visit Site | |
| Verical |
10
|
1 x $7.18
|
Visit Site |
No issues have been reported for the AT90CAN64-16AU
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.