Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AT91SAM9260B-CU
ARM926EJ-S Microprocessor IC AT91SAM 1 Core, 32-Bit 180MHz 217-LFBGA (15x15)
Availability: In Stock
Package Type: LFBGA-217
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AT91SAM9260B-CU by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AT91SAM9260B-CU
| Part Name | AT91SAM9260B-CU |
| Manufacturer | Microchip |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 15.05 x 15.05 x 0.9 (mm) |
| Number Of Ethernet Channels | 1 |
| Width | 15.05 (mm) |
| Number Of Can Channels | 0 |
| Program Memory Size | 32 kB |
| Number Of Spi Channels | 2 |
| Data Bus Width | 32 (bit) |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Program Memory Type | Boot ROM |
| Package Type | LFBGA |
| Maximum Frequency | 210 (MHz) |
| Data Rate | 100 (Mbit/s) |
| Number Of Adc Units | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Adcs | 4 x 10 bit |
| Family Name | AT91 |
| Device Core | ARM926EJ-S |
| Length | 15.05 (mm) |
| Usb Channels | 3 |
| Ram Size | 8 kB |
| Pin Count | 217 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of I2C Channels | 1 |
| Height | 0.9 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 1.65 → 1.95 V |
| Maximum Number Of Ethernet Channels | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number Of Usart Channels | 6 |
| Number Of Uart Channels | 2 |
Inventory for the AT91SAM9260B-CU by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
356
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
317
|
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
21
|
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
310
|
|
Visit Site | |
| Verical |
310
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the AT91SAM9260B-CU
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.