Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AT93C46DN-SH-B
; Capacitance, Input: 5 pF ; Capacitance, Output: 5 pF ; Current, Input, Leakage: 0.1
Availability: Out of Stock
Package Type: SO-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AT93C46DN-SH-B by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AT93C46DN-SH-B
| Part Name | AT93C46DN-SH-B |
| Manufacturer | Microchip |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Data Retention | 100 (yr) |
| Number Of Words | 64, 128 |
| Dimensions | 5.05 x 3.99 x 1.5 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Organisation | 128 x 8 bit, 64 x 16 bit |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 1.8 V |
| Programming Voltage (V) | 1.8 → 5.5 (V) |
| Number Of Bits Per Word | 8 bit, 16 (bit) |
| Memory Size | 1 (kbit) |
| Package Type | SOIC |
| Interface Type | Serial-3 Wire |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Random Access Time | 250 (ns) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 8 |
No issues have been reported for the AT93C46DN-SH-B
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.