Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
ATMEGA328P-MU
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (16K x 16) FLASH 32-VQFN (5x5)
Availability: In Stock
Package Type: VQFN-32
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the ATMEGA328P-MU by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the ATMEGA328P-MU
| Part Name | ATMEGA328P-MU |
| Manufacturer | Microchip |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 5.1 x 5.1 x 0.95 (mm) |
| Usb Channels | 0 |
| Width | 5.1 (mm) |
| Number Of Pci Channels | 0 |
| Number Of Can Channels | 0 |
| Program Memory Size | 32 kB |
| Number Of Spi Channels | 2 |
| Ram Size | 2 kB |
| Data Bus Width | 8 (bit) |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Program Memory Type | Flash |
| Package Type | VQFN |
| Adcs | 8 x 10 bit |
| Number Of Pwm Units | 1 |
| Number Of Adc Units | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Maximum Frequency | 20 (MHz) |
| Family Name | ATmega328P |
| Device Core | AVR |
| Length | 5.1 (mm) |
| Number Of Ethernet Channels | 0 |
| Number Of Lin Channels | 0 |
| Pin Count | 32 |
| Pulse Width Modulation | 1 (6 Channel) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of I2C Channels | 1 |
| Height | 0.95 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 1.8 → 5.5 V |
| Maximum Number Of Ethernet Channels | 0 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number Of Usart Channels | 1 |
| Number Of Uart Channels | 1 |
Inventory for the ATMEGA328P-MU by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Buerklin |
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
3,194
|
|
Visit Site | |
| Microchip Technology Inc |
422,008
|
|
Visit Site | |
| Newark |
8,896
|
1 x $1.79
|
Visit Site | |
| RS UK |
668
|
|
Visit Site | |
| Schukat Electronic |
2,270
|
|
Visit Site | |
| TME |
403
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
3,194
|
|
Visit Site |
Related Questions
Can't find the .scr file for footprint
I downloaded the .zip extracted the files and impoted the package with the the bat file. if ... (more)
Added 10 years, 5 months ago.
No issues have been reported for the ATMEGA328P-MU
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.