Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
ATMEGA32U4-MU
IC, 8-BIT MCU, ASSP AVR, 16MHZ, 44-VQFN; Controller Family/Series:AVR MEGA; Core Size:8bit; No. of I/O's:26; Supply Voltage Range:2.7V to 5.5V; Digital IC Case Style:VQFN; No. of Pins:44; Program Memory Size:32 KB ;RoHS Compliant: Yes
Availability: In Stock
Package Type: VQFN-44
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the ATMEGA32U4-MU by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the ATMEGA32U4-MU
| Part Name | ATMEGA32U4-MU |
| Manufacturer | Microchip |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 7.1 x 7.1 x 0.95 (mm) |
| Number Of Ethernet Channels | 0 |
| Width | 7.1 (mm) |
| Number Of Pci Channels | 0 |
| Number Of Can Channels | 0 |
| Program Memory Size | 32 kB |
| Number Of Spi Channels | 2 |
| Ram Size | 2.5 kB |
| Data Bus Width | 8 (bit) |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Program Memory Type | Flash |
| Package Type | QFN |
| Maximum Frequency | 16 (MHz) |
| Number Of Pwm Units | 1 x 8 bit |
| Number Of Adc Units | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Adcs | 12 x 10 bit |
| Family Name | ATmega |
| Device Core | AVR |
| Length | 7.1 (mm) |
| Usb Channels | 1 |
| Number Of Lin Channels | 0 |
| Pin Count | 44 |
| Pulse Width Modulation | 1 (4 x 8 bit) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of I2C Channels | 1 |
| Height | 0.95 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 2.7 → 5.5 V |
| Maximum Number Of Ethernet Channels | 0 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number Of Usart Channels | 1 |
| Number Of Uart Channels | 1 |
Inventory for the ATMEGA32U4-MU by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
4,171
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
828
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
15,000
|
86 x $3.52
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
33,861
|
|
Visit Site | |
| Microchip Technology Inc |
78,970
|
|
Visit Site | |
| Newark |
33,861
|
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
1,564
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
2,380
|
1 x $4.58
|
Visit Site | |
| TME |
384
|
|
Visit Site | |
| Verical |
34
|
34 x $10.63
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
33,861
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the ATMEGA32U4-MU
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.