Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
ATTINY10-TSHR
AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 1KB (512 x 16) FLASH SOT-23-6
Availability: Out of Stock
Package Type: SOT-23-6
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the ATTINY10-TSHR by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the ATTINY10-TSHR
| Part Name | ATTINY10-TSHR |
| Manufacturer | Microchip |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 3 x 1.75 x 1.3 (mm) |
| Usb Channels | 0 |
| Width | 1.75 (mm) |
| Program Memory Size | 1.024 kB |
| Data Bus Width | 8 (bit) |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Program Memory Type | Flash |
| Package Type | SOT-23 |
| Maximum Frequency | 12 (MHz) |
| Number Of Pwm Units | 1 |
| Number Of Adc Units | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Adcs | 1(4 x 8 bit) |
| Family Name | AVR |
| Device Core | AVR |
| Length | 3 (mm) |
| Ram Size | 32 B |
| Pin Count | 6 |
| Pulse Width Modulation | 1(2 Channel) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Height | 1.3 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 1.8 → 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
No issues have been reported for the ATTINY10-TSHR
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.