Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
ATTINY45V-10SU
AVR AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 4KB (2K x 16) FLASH 8-SOIC
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the ATTINY45V-10SU by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the ATTINY45V-10SU
| Part Name | ATTINY45V-10SU |
| Manufacturer | Microchip |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Not Recommended for New Designs |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 5.35 x 5.4 x 1.91 (mm) |
| Usb Channels | 0 |
| Width | 5.4 (mm) |
| Number Of Pci Channels | 0 |
| Number Of Can Channels | 0 |
| Program Memory Size | 4 kB |
| Number Of Spi Channels | 1 |
| Ram Size | 256 B |
| Data Bus Width | 8 (bit) |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Program Memory Type | Flash |
| Package Type | SOIJ |
| Adcs | 4 x 10 bit |
| Number Of Pwm Units | 1 |
| Number Of Adc Units | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Maximum Frequency | 10 (MHz) |
| Family Name | ATtiny45 |
| Device Core | AVR |
| Length | 5.35 (mm) |
| Number Of Ethernet Channels | 0 |
| Number Of Lin Channels | 0 |
| Pin Count | 8 |
| Pulse Width Modulation | 1 (6 Channel) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of I2C Channels | 1 |
| Height | 1.91 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 1.8 → 5.5 V |
| Maximum Number Of Ethernet Channels | 0 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number Of Usart Channels | 0 |
| Number Of Uart Channels | 0 |
Inventory for the ATTINY45V-10SU by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Avnet America |
1
|
|
Visit Site | |
| Buerklin |
|
|
Visit Site | |
| Conrad |
930
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
580
|
|
Visit Site | |
| Microchip Technology Inc |
15,265
|
|
Visit Site | |
| Newark |
580
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
55
|
|
Visit Site | |
| Schukat Electronic |
930
|
|
Visit Site | |
| TME |
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
580
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the ATTINY45V-10SU
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.