Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
ATTINY88-AU
AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 8KB (4K x 16) FLASH 32-TQFP (7x7)
Availability: In Stock
Package Type: TQFP-32
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the ATTINY88-AU by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the ATTINY88-AU
| Part Name | ATTINY88-AU |
| Manufacturer | Microchip |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 7.1 x 7.1 x 1.05 (mm) |
| Number Of Ethernet Channels | 0 |
| Width | 7.1 (mm) |
| Number Of Pci Channels | 0 |
| Number Of Can Channels | 0 |
| Program Memory Size | 8 kB |
| Number Of Spi Channels | 1 |
| Ram Size | 512 B |
| Data Bus Width | 8 (bit) |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Program Memory Type | Flash |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Frequency | 12 (MHz) |
| Number Of Pwm Units | 1 |
| Number Of Adc Units | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Adcs | 8 x 10 bit |
| Family Name | ATtiny88 |
| Device Core | AVR |
| Length | 7.1 (mm) |
| Usb Channels | 0 |
| Number Of Lin Channels | 0 |
| Pin Count | 32 |
| Pulse Width Modulation | 1 (2 Channel) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of I2C Channels | 1 |
| Height | 1.05 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 1.8 → 5.5 V |
| Maximum Number Of Ethernet Channels | 0 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number Of Usart Channels | 0 |
| Number Of Uart Channels | 0 |
Inventory for the ATTINY88-AU by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
3,448
|
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
1,545
|
|
Visit Site | |
| Microchip Technology Inc |
362,623
|
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
650
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
630
|
|
Visit Site | |
| Schukat Electronic |
685
|
|
Visit Site | |
| TME |
1,685
|
|
Visit Site | |
| Verical |
1,685
|
47 x $1.64
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
1,545
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the ATTINY88-AU
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.