Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
BC558
Bipolar (BJT) Transistor PNP 30 V 100 mA 360MHz 625 mW Through Hole TO-92 (TO-226)
Availability: Out of Stock
Package Type: TO-226-3
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the BC558 by Onsemi and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the BC558
| Part Name | BC558 |
| Manufacturer | ON |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Transistor Type | PNP |
| Dimensions | 5.2 x 4.19 x 5.33 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Power Dissipation | 500 mW |
| Maximum Collector Emitter Voltage (V) | 30 V |
| Maximum Operating Frequency | 10 MHz |
| Maximum Emitter Base Voltage (V) | -5 V |
| Package Type | TO-92 |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Maximum Dc Collector Current (A) | 100 mA |
| Maximum Collector Base Voltage (V) | -30 V |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
No issues have been reported for the BC558
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.