Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
BC817-25W,115
Bipolar (BJT) Transistor NPN 45 V 500 mA 100MHz 200 mW Surface Mount SOT-323
Availability: In Stock
Package Type: SC-70-3
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the BC817-25W,115 by Nexperia and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the BC817-25W,115
| Part Name | BC817-25W,115 |
| Manufacturer | Nexperia USA |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Minimum Dc Current Gain (A) | 160 |
| Transistor Type | NPN |
| Dimensions | 1 x 2.2 x 1.35 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Power Dissipation | 200 mW |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Maximum Collector Emitter Voltage (V) | 45 V |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Maximum Emitter Base Voltage (V) | 5 V |
| Package Type | UMT |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Maximum Dc Collector Current (A) | 500 mA |
| Maximum Collector Base Voltage (V) | 50 V |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
Inventory for the BC817-25W,115 by Nexperia from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
197,500
|
2,045 x $0.15
|
Visit Site | |
| Verical |
214,348
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the BC817-25W,115
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.