Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
BC868-25,115
Bipolar (BJT) Transistor NPN 20 V 2 A 170MHz 500 mW Surface Mount SOT-89
Availability: Out of Stock
Package Type: SOT89-3
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the BC868-25,115 by Nexperia and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the BC868-25,115
| Part Name | BC868-25,115 |
| Manufacturer | Nexperia USA |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Minimum Dc Current Gain (A) | 50 |
| Transistor Type | NPN |
| Dimensions | 4.6 x 2.6 x 1.6 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Power Dissipation | 1.35 W |
| Maximum Collector Emitter Voltage (V) | 20 V |
| Maximum Emitter Base Voltage (V) | 5 V |
| Package Type | SOT-89 |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Maximum Dc Collector Current (A) | 2 A |
| Maximum Collector Base Voltage (V) | 32 V |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
No issues have been reported for the BC868-25,115
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.