Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
BCM856BS,115
Bipolar (BJT) Transistor Array 2 PNP (Dual) Matched Pair 65V 100mA 175MHz 300mW Surface Mount 6-TSSOP
Availability: In Stock
Package Type: TSSOP6-6
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the BCM856BS,115 by Nexperia and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the BCM856BS,115
| Part Name | BCM856BS,115 |
| Manufacturer | Nexperia USA |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Minimum Dc Current Gain (A) | 200 |
| Transistor Type | PNP |
| Dimensions | 3 x 1.4 x 1.1 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Power Dissipation | 200 mW |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Maximum Collector Emitter Voltage (V) | -65 V |
| Maximum Operating Frequency | 175 MHz |
| Maximum Emitter Base Voltage (V) | -5 V |
| Package Type | SOT-363 (SC-88) |
| Number Of Elements Per Chip | 2 |
| Maximum Dc Collector Current (A) | -100 mA |
| Maximum Collector Base Voltage (V) | -80 V |
| Pin Count | 6 |
| Transistor Configuration | Isolated |
Inventory for the BCM856BS,115 by Nexperia from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
2,237
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
157,070
|
3,965 x $0.08
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
445
|
445 x $0.08
|
Visit Site | |
| Verical |
445
|
445 x $0.08
|
Visit Site |
No issues have been reported for the BCM856BS,115
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.