Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
BF994S,215
RF Mosfet N-Channel Dual Gate 15 V 10 mA 200MHz 25dB - SOT-143B
Availability: In Stock
Package Type: TO-253-4
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the BF994S,215 by NXP Semiconductors and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the BF994S,215
| Part Name | BF994S,215 |
| Manufacturer | NXP Semiconductors |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Pin Count | 4 |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 20 V |
| Channel Mode | Depletion |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 30 mA |
| Maximum Power Dissipation | 200 mW |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -6 V, +6 V |
| Length | 3 (mm) |
| Channel Type | N |
| Width | 1.4 (mm) |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 2.5 (V) |
| Height | 1 (mm) |
| Package Type | SOT-143 |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Typical Power Gain | 25 dB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Transistor Material | Si |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Minimum Operating Temperature | -65 °C |
| Transistor Configuration | Single |
Inventory for the BF994S,215 by NXP Semiconductors from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
N/A | Visit Site | |
|
★ Featured
|
2,800
|
320 x $1.09
|
Visit Site |
No issues have been reported for the BF994S,215
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.