Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
BQ2004ESN
NiCd/NiMH buck charger w/negative dV, PVD, dT/dt termination and timing setup2
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-16
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the BQ2004ESN by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the BQ2004ESN
| Part Name | BQ2004ESN |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 9.9 x 3.91 x 1.58 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Height | 1.58 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 5 V |
| Width | 3.91 (mm) |
| Length | 9.9 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | -20 °C |
| Battery Type | NiCD, NiMH |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Pin Count | 16 |
Inventory for the BQ2004ESN by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
200 x $5.06
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
8,000
|
N/A | Visit Site | |
| Texas Instruments |
2,351
|
|
Visit Site | |
| Verical |
4,305
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the BQ2004ESN
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.