Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
BQ24192IRGET
1-cell, 4.5-A, I2C controlled buck battery charger with NVDC Power Path
Availability: In Stock
Package Type: VQFN-24
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the BQ24192IRGET by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the BQ24192IRGET
| Part Name | BQ24192IRGET |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 4.15 x 4.15 x 0.95 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Output Current (A) | 4.5 (A) |
| Height | 0.95 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 3.9 → 17 V |
| Width | 4.15 (mm) |
| Length | 4.15 (mm) |
| Package Type | VQFN |
| Maximum Output Voltage (V) | 4.35 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Output Voltage (V) | 3.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 24 |
Inventory for the BQ24192IRGET by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Texas Instruments |
32,051
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the BQ24192IRGET
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.