Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
BQ29700DSET
Li-Ion/Li Polymer Advanced Single-Cell Battery Protector IC Family
Availability: In Stock
Package Type: WSON-6
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the BQ29700DSET by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the BQ29700DSET
| Part Name | BQ29700DSET |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 1.55 x 1.55 x 0.8 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Height | 0.8 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | -0.3 to 8 V |
| Width | 1.55 (mm) |
| Length | 1.55 (mm) |
| Package Type | WSON |
| Maximum Output Voltage (V) | 8 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Ic Type | Battery Charge Controller IC |
| Battery Type | Lithium-Ion, Lithium-Polymer |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 6 |
Inventory for the BQ29700DSET by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
2,282
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
1,778
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
42,680
|
1,250 x $0.24
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
1,667
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the BQ29700DSET
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.