Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
BSC026N04LSATMA1
OptiMOSâ„¢ 40V is a perfect choice for synchronous rectification in switched mode power supplies (SMPS) such as those found in servers and desktops.
Availability: In Stock
Package Type: POWERTDFN-8
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the BSC026N04LSATMA1 by Infineon and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the BSC026N04LSATMA1
| Part Name | BSC026N04LSATMA1 |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| RoHS | True |
| Product Link | https://www.infineon.com/cms/en/product/power/mosfet/12v-300v-n-channel-power-mosfet/bsc026n04ls/ |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 40 V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 119 A |
| Series | OptiMOS™ |
| Channel Type | N |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 2 (V) |
| Maximum Drain Source Resistance | 0.0026 Ω |
| Package Type | TDSON |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Transistor Material | Si |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the BSC026N04LSATMA1 by Infineon from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
6,192
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
47,064
|
1,130 x $0.27
|
Visit Site | |
| Avnet America |
5,000
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
3,004
|
|
Visit Site | |
| Newark |
3,004
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
4,630
|
15 x $0.62
|
Visit Site | |
| Rutronik |
|
|
Visit Site | |
| Verical |
848
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
3,004
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the BSC026N04LSATMA1
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.