Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
BSS138BKS,115
Mosfet Array 2 N-Channel (Dual) 60V 320mA 445mW Surface Mount 6-TSSOP
Availability: In Stock
Package Type: TSSOP6-6
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the BSS138BKS,115 by Nexperia and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the BSS138BKS,115
| Part Name | BSS138BKS,115 |
| Manufacturer | Nexperia USA |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Automotive Standard | AEC-Q101 |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 60 V |
| Width | 1.35 (mm) |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 320 mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | 20 V |
| Series | BSS138BK |
| Maximum Power Dissipation | 990 mW |
| Length | 2.2 (mm) |
| Height | 1 (mm) |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 1.6 (V) |
| Maximum Drain Source Resistance | 6.5 Ω |
| Package Type | TSSOP |
| Number Of Elements Per Chip | 2 |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 0.48 (V) |
| Typical Gate Charge Vgs | 0.6 nC @ 4.5 V |
| Channel Type | N |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Pin Count | 6 |
Inventory for the BSS138BKS,115 by Nexperia from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
141,720
|
655 x $0.46
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
33,000
|
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
119,972
|
|
Visit Site | |
| Newark |
119,972
|
|
Visit Site | |
| Verical |
736
|
736 x $0.07
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
134,972
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the BSS138BKS,115
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.