Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
BTS117
Switch, smart low side power switch, 3.5A to 220A, 60V, RDS 100 mOhm | Infineon BTS117
Availability: In Stock
Package Type: TO-220
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the BTS117 by Infineon and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the BTS117
| Part Name | BTS117 |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Operating Current (A) | 3.5 (A) |
| Power Switch Type | Low Side Switch |
| Dimensions | 10 x 9.25 x 4.4 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 73 V |
| Number Of Outputs | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Package Type | TO-263 |
| Power Switch Topology | Low Side |
| Switch On Resistance | 240 (mΩ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Pin Count | 3 |
Inventory for the BTS117 by Infineon from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
N/A | Visit Site | |
|
★ Featured
|
2,020
|
235 x $1.49
|
Visit Site | |
| Mouser |
|
N/A | Visit Site | |
| RS Americas |
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the BTS117
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.