Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
BTS428L2
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 5.8A PG-TO252-5-11
Availability: In Stock
Package Type: TO-252-5
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the BTS428L2 by Infineon and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the BTS428L2
| Part Name | BTS428L2 |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Operating Current (A) | 5.8 (A) |
| Power Switch Type | High Side Switch |
| Dimensions | 6.5 x 6.22 x 2.3 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 41 V |
| Number Of Outputs | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Package Type | TO-252 |
| Power Switch Topology | High Side |
| Switch On Resistance | 120 (mΩ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Pin Count | 5 |
Inventory for the BTS428L2 by Infineon from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
2,293
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
2,113
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
15,000
|
159 x $1.89
|
Visit Site | |
| CoreStaff |
2,500
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
9,390
|
2,500 x $1.89
|
Visit Site | |
| TME |
2,095
|
|
Visit Site | |
| Verical |
2,500
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the BTS428L2
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.