Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
BTS724G
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 3A PG-DSO-20
Availability: In Stock
Package Type: SO-20
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the BTS724G by Infineon and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the BTS724G
| Part Name | BTS724G |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Operating Current (A) | 3.3 (A) |
| Power Switch Type | High Side Switch |
| Dimensions | 15.9 x 11 x 3.25 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 40 V |
| Number Of Outputs | 4 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Package Type | DSO |
| Power Switch Topology | High Side |
| Switch On Resistance | 180 (mΩ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Pin Count | 20 |
Inventory for the BTS724G by Infineon from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
8,592
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
26,608
|
188 x $1.60
|
Visit Site | |
| Verical |
898
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the BTS724G
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.