Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
BUK9M24-60EX
N-Channel 60 V 32A (Tc) 55W (Tc) Surface Mount LFPAK33
Availability: Out of Stock
Package Type: LFPAK33-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the BUK9M24-60EX by Nexperia and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the BUK9M24-60EX
| Part Name | BUK9M24-60EX |
| Manufacturer | Nexperia USA |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Pin Count | 4 |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 60 V |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 32 A |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | 15 V |
| Maximum Power Dissipation | 55 W |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 2.45 (V) |
| Channel Mode | Enhancement |
| Height | 0.9 (mm) |
| Width | 2.6 (mm) |
| Length | 3.4 (mm) |
| Maximum Drain Source Resistance | 54 mΩ |
| Package Type | LFPAK33 |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 0.5 (V) |
| Typical Gate Charge Vgs | 4.9 nC @ 10 V |
| Channel Type | N |
| Maximum Operating Temperature | +175 °C |
| Automotive Standard | AEC-Q101 |
| Transistor Configuration | Single |
No issues have been reported for the BUK9M24-60EX
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.