Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
BVSS138LT1G
N-Channel 50 V 200mA (Ta) 225mW (Ta) Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Availability: In Stock
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the BVSS138LT1G by Onsemi and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the BVSS138LT1G
| Part Name | BVSS138LT1G |
| Manufacturer | onsemi |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Automotive Standard | AEC-Q101 |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 50 V |
| Width | 1.4 (mm) |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 200 mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Power Dissipation | 225 mW |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | ±20 V |
| Length | 3.04 (mm) |
| Height | 1.01 (mm) |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 1.5 (V) |
| Maximum Drain Source Resistance | 10 Ω |
| Package Type | SOT-23 |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 0.85 (V) |
| Channel Type | N |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
Inventory for the BVSS138LT1G by Onsemi from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
36,867
|
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
180,000
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the BVSS138LT1G
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.