Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
C8051F005
8051 C8051F00x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10)
Availability: Out of Stock
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the C8051F005 by Silicon Labs and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
2D Model
The 2D model for this
part is not available
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the C8051F005
| Part Name | C8051F005 |
| Manufacturer | Silicon Labs |
| RoHS | No |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 12 x 12 x 1.05 (mm) |
| Usb Channels | 0 |
| Width | 12 (mm) |
| Number Of Pci Channels | 0 |
| Number Of Can Channels | 0 |
| Program Memory Size | 32 kB |
| Number Of Spi Channels | 1 |
| Ram Size | 2.304 kB |
| Data Bus Width | 8 (bit) |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Program Memory Type | Flash |
| Package Type | TQFP |
| Adcs | 8 x 12 bit |
| Number Of Pwm Units | 5 |
| Number Of Adc Units | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Maximum Frequency | 25 (MHz) |
| Family Name | C8051F |
| Device Core | 8051 |
| Length | 12 (mm) |
| Number Of Ethernet Channels | 0 |
| Number Of Lin Channels | 0 |
| Pin Count | 64 |
| Pulse Width Modulation | 5 (PWM/CCA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of I2C Channels | 1 |
| Height | 1.05 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 2.7 → 3.6 V |
| Maximum Number Of Ethernet Channels | 0 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number Of Usart Channels | 0 |
| Number Of Uart Channels | 1 |
No issues have been reported for the C8051F005
If you experienced any issues with this part, please report it.