Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
C8051F010-GQ
8051 C8051F01x Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10)
Availability: Out of Stock
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the C8051F010-GQ by Silicon Labs and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
2D Model
The 2D model for this
part is not available
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the C8051F010-GQ
| Part Name | C8051F010-GQ |
| Manufacturer | Silicon Labs |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | End of Life |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 12 x 12 x 1.05 (mm) |
| Number Of Ethernet Channels | 0 |
| Width | 12 (mm) |
| Number Of Pci Channels | 0 |
| Number Of Can Channels | 0 |
| Program Memory Size | 32 kB |
| Number Of Spi Channels | 1 |
| Ram Size | 256 B |
| Data Bus Width | 8 (bit) |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Program Memory Type | Flash |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Frequency | 20 (MHz) |
| Number Of Pwm Units | 5 |
| Number Of Adc Units | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Adcs | 8 x 10 bit |
| Family Name | C8051F |
| Device Core | 8051 |
| Length | 12 (mm) |
| Usb Channels | 0 |
| Number Of Lin Channels | 0 |
| Pin Count | 64 |
| Pulse Width Modulation | 5 (PWM/CCA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of I2C Channels | 1 |
| Height | 1.05 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 2.7 → 3.6 V |
| Maximum Number Of Ethernet Channels | 0 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number Of Usart Channels | 0 |
| Number Of Uart Channels | 1 |
Inventory for the C8051F010-GQ by Silicon Labs from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
800 x $18.52
|
Visit Site | |
| Mouser |
|
800 x $17.88
|
Visit Site |
No issues have been reported for the C8051F010-GQ
If you experienced any issues with this part, please report it.