Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
CC1190RGVT
850 - 950MHz RF front end
Availability: In Stock
Package Type: VQFN-16
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the CC1190RGVT by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the CC1190RGVT
| Part Name | CC1190RGVT |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 4.15 x 4.15 x 0.95 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.7 V |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 2 V |
| Height | 0.95 (mm) |
| Width | 4.15 (mm) |
| Length | 4.15 (mm) |
| Package Type | VQFN |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Technology | CMOS/TTL |
| Pin Count | 16 |
Inventory for the CC1190RGVT by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
2,955
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
170,360
|
223 x $1.35
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
145,575
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the CC1190RGVT
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.